Jesteśmy jednym z laureatów programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie” w ramach którego otrzymaliśmy grant przyznany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. W ramach grantu realizowaliśmy zajęcia warsztatowe dla uczniów i ich rodziców , podczas których łączyliśmy wiedzę z zakresu wykorzystania alternatywnych źródeł energii i ich wpływu na środowisko naturalne z matematycznymi umiejętnościami przeliczenia korzyści finansowych wynikających z wykorzystania takich źródeł.
Naszym celem było wyposażenie mieszkańców w narzędzia umożliwiające wdrażanie długotrwałych i pozytywnych zmian w miejscu, w którym żyją. Dzięki zakupionym w ramach grantu pomocom dydaktycznym doskonale się bawiliśmy, między innymi korzystaliśmy ze stacji pogody, mierzyliśmy parametry środowiskowe, wykorzystywaliśmy czujniki smogu i wilgotności , mierzyliśmy poziom decybeli, zbudowaliśmy przenośny zestaw fotowoltaiczny, turbinę wiatrową, słoneczny ogrzewacz wody, funkcjonalny model inteligentnego domu przyszłości i wiele innych. Korzystaliśmy także z monitora interaktywnego i laptopa wyliczając miedzy innymi korzyści płynące z wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Połączyliśmy doskonałą zabawę z nauką i ze zdobytej wiedzy i pozyskanych w ramach grantu pomocy dydaktycznych będziemy jeszcze wielokrotnie korzystać.
Wiemy już jak oszczędzać energię elektryczną oraz jak obliczać koszty zużycia prądu.
Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych https://wzmocnijotoczenie.pl/ oraz https://www.energetycznykompas.pl/
„Alternatywne źródła energii- korzystne dla środowiska i oszczędne dla portfela” – podsumowanie projektu.
"Alternatywne źródła energii- korzystne dla środowiska i oszczędne dla portfela”
W minionym tygodniu odbyły się ostatnie warsztaty projektowe, w ramach programu „Wzmocnij swoje otoczenie” Polski Sieci Elektroenegetycznych S.A. i realizacji projektu „Alternatywne źródła energii- korzystne dla środowiska i oszczędne dla portfela”, dla uczniów klasy 8 oraz dla rodziców.
Zarówno uczniowie jak i rodzice obliczali koszty zużycia prądu różnych domowych urządzeń elektrycznych z wykorzystaniem ogólnodostępnego kalkulatora na stronie Tauron.
Zanim z niego mogli skorzystać musieli nauczyć się zamieniać kilowaty na Waty ( kW na W) oraz przeliczać czas użytkowania na minuty.
Uczestnikom warsztatów przybliżono rodzaje energii nieodnawialnej odnawialnej - jej wady i zalety.
Przedstawiono sposoby oszczędności energii elektrycznej oraz obniżenia rachunków za prąd.
Omówiono i zademonstrowano zasady działania paneli fotowoltaicznych.
Wszyscy świetnie się bawili rozwiązując Quiz „ Co wiesz o oszczędzaniu energii?” oraz test wiedzy dotyczący prądu, które były podsumowaniem zajęć.
Ogromnym ułatwieniem i uatrakcyjnieniem zajęć była możliwość korzystania z nowego monitora interaktywnego i laptopa pozyskanego z budżetu projektu.
Ponadto można pochwalić naszych uczniów klasy ósmej, gdyż popisali się dużą wiedzą z zakresu teorii prądu.
Rodzice z zainteresowaniem oglądali pozyskane pomoce naukowe.
Poza projektem planowane są jeszcze jedne zajęcia dla rodziców klas młodszych.
6
Archiwum Aktualności